DASK Yaptırmayana Ceza Yolda !!

Zorunlu deprem sigortası olarak da bilinen "DASK", 2017  yılında yaklaşık %46'lık bir sigortalılık oranı göstermiş ve yenileme oranlarının %2'lerde seyrettiği tespit edilmiştir. Konuyla ilgili 2 yeni alternatif üzerinde çalışan yetkililer, bunlardan birini hayata geçirmeyi planlıyor. İlk olarak, DASK poliçesini  3 ay içerisinde yaptırmayanın elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerinin iptal edilmesi düşünülüyor. İkinci bir alternatif olarak otomatik sigortalamanın başlayacağını ve prim tahsilatı için bir mekanizma kurulması düşünülüyor.

  Ülkemizde en sık rastlanan afet türü depremdir ve yaklaşık 30 yılda bir ülkemizde çok büyük depremler meydana gelmiştir. Nüfusun %70'i 1.ve 2. derece deprem bölgesinde yaşamaktadır. Olası bir büyük depremde çok büyük hasarlar meydana gelmesi muhtemeldir. Bu yüzden DASK'da sigortalılık ve yenileme oranının %100 seviyelerine yaklaşması çok önemlidir.

 

Leave a comment

Hey, so you decided to leave a comment! That's great. Just fill in the required fields and hit submit. Note that your comment will need to be reviewed before its published.